Leczenie zaćmy

Szybkie i skuteczne leczenie zaćmy

Zaćma – co to takiego?

Kiedyś po ukończeniu 60 roku życia większość z nas prawdopodobnie usłyszy od lekarza okulisty diagnozę: „ZAĆMA”. To nic innego jak zmętnienie soczewki oka. Przyczyna mętnienia soczewki nie jest do końca poznana. Wiadomo, że związana jest z zaburzeniami metabolizmu soczewki. W wyniku tego procesu zmętniała soczewka utrudnia dotarcie światła do siatkówki oka, poprzez co widziany obraz jest zamglony i niewyraźny. Zaćmy nie można skorygować okularami ani szkłami kontaktowymi. Zaćma powoduje stopniowe pogarszanie się ostrości wzroku, aż do prawie całkowitej utraty widzenia.

Objawy w początkowym okresie powstawania zaćmy zależą od jej typu:

  • Zmętnienie tylnej części torebki soczewki – upośledzenie widzenia jest większe w jasnym oświetleniu i przy patrzeniu z bliska.
  • Zmętnienie środkowej części soczewki – upośledzenie widzenia w po wyjściu na zewnątrz w słoneczny dzień, względnie dobre widzenie z bliska.
  • Zmętnienia zlokalizowane na obwodzie soczewki – złe widzenie o zmroku i w ciemnych pomieszczeniach.

Zaćma jest chorobą w pełni uleczalną. Jedyną skuteczną metodą leczenia jest zabieg operacyjny polegający na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu nowej. Nie należy odwlekać decyzji o usunięciu zaćmy. Oczekiwanie na całkowite zmętnienie soczewki grozi powikłaniami a operacja która staje się wtedy konieczna jest bardziej skomplikowana i nie zawsze pozwala na odzyskanie dobrego widzenia.

Przygotowanie do zabiegu

Przed zabiegiem lekarz zbiera dokładny wywiad z pacjentem oraz wykonuje szczegółowe badania oka: dno oka, badanie ultrasonograficzne, tomografia – dzięki którym możliwa jest ocena potrzeb osoby z zaćmą w zakresie widzenia i dobór parametrów wybranej soczewki.

Po wykonanych badaniach oko jest znieczulane za pomocą kropli. Sam zabieg usunięcia zaćmy trwa kilkanaście minut, przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i jest bezbolesny.

Pacjent przygotowujący się do zabiegu usunięcia zaćmy powinien:

  • Być zdrowy – przeziębienie, grypa, kaszel, katar, podwyższona temperatura – są przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu.
  • W dniu zabiegu przyjąć poranną porcję leków – zwłaszcza osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze powinny w dniu zabiegu przyjmować normalnie leki.
  • Skonsultować przyjmowanie leków przed zabiegiem ze swoim lekarzem prowadzącym w przypadku przyjmowania leków zmniejszających krzepliwość krwi np. Aspiryna, Polopiryna, Acard, Polokard, Bestpiryn, Acenokumarol.
  • Przyjść na zabieg bez makijażu i biżuterii.
  • Mieć ze sobą: dowód osobisty, skierowanie od lekarza okulisty, zaświadczenie od lekarza rodzinnego o braku przeciwwskazań do wykonania zabiegu w znieczuleniu miejscowym.
  • Na dwa dni przed zabiegiem zakraplać oko kroplami.

Zabieg usunięcia zaćmy

Zabieg odbywa się na sali operacyjnej i jest bezbolesny. Trwa kilkanaście minut ale spodziewaj się, że będziesz przebywał w klinice przez 3 – 4 godziny, ponieważ potrzebny jest dodatkowy czas, aby przygotować Cię do operacji (rozszerzanie źrenicy, podawanie leków przedoperacyjnych) oraz krótką ocenę pooperacyjną i instrukcje dotyczące odzyskania sprawności oka po operacji zaćmy.

Zabieg wykonywany jest metodą fakoemulsyfikacji. FAKOEMULSYFIKACJA polega na rozbiciu zmętniałej soczewki przy pomocy ultradźwięków i usunięciu jej rozbitych fragmentów. W miejsce usuniętej soczewki implantowana jest soczewka zwijana o odpowiednio dobranych parametrach optycznych. Fakoemulsyfikację można zastosować na każdym etapie rozwoju zaćmy.

Zalety metody:

  • wykonanie zabiegu w znieczuleniu miejscowym,
  • brak szwów – rana uszczelnia się sama pod wpływem ciśnienia wewnątrzgałkowego,
  • krótki czas trwania zabiegu,
  • brak konieczności hospitalizacji pacjenta,
  • szybka proces rekonwalescencji,
  • zmniejszone do minimum ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych.

Po zabiegu lekarz założy na operowane oko opatrunek, powinien on pozostać na oku do pierwszej wizyty kontrolnej następnego dnia rano.

Zespół Clinic Vision zapewni Ci komfortową opiekę na każdym etapie zabiegu usunięcia zaćmy i sprawi że cała procedura będzie dla Ciebie przyjemna.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu zaćmy należy stosować się do zaleceń lekarza. Twój opiekun z Clinic Vision odwiezie Cię do komfortowego hotelu gdzie czeka na Ciebie jednoosobowy pokój. Następnego dnia rano przywieziemy Cię z powrotem do kliniki na badanie pooperacyjne. Odwiedzisz lekarza okulistę, który sprawdzi Twoje oko i potwierdzi, że możesz bezpiecznie wracać do domu. Otrzymasz również krople do oczu wraz z instrukcją stosowania oraz okulary przeciwsłoneczne.

W pierwszych dniach po zabiegu możesz odczuwać niewielki dyskomfort w postaci swędzenia, czy uczucia ciała obcego pod powieką. W przypadku pogorszenia widzenia, silnego zaczerwienienia, dolegliwości bólowych jak najpilniej zgłoś się do okulisty.

W ciągu pierwszych dwóch tygodni po zabiegu, należy unikać:

  • przecierania oczu, wzmożonej aktywność i podnoszenia ciężkich przedmiotów,
  • ćwiczeń fizycznych: skłonów, przysiadów, podskoków i podobnych czynności, które mogą zwiększać ciśnienie w oku,
  • zachlapania oczu wodą, mydłem, gorących kąpieli w wannie i pod prysznicem oraz sauny,
  • zabrudzeń oka lub innych zanieczyszczeń powodujących infekcje,
  • prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Jeśli masz jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące procesu rekonwalescencji po zabiegu o wszystko możesz spytać lekarza podczas pobytu w klinice lub skontaktować się z naszym konsultantem.

Jeśli potrzebujesz zabiegu usunięcia zaćmy również w drugim oku, ze względu na Twoje bezpieczeństwo będziesz musiał poczekać do czasu kiedy pierwsze oko całkowicie wygoi się. Zazwyczaj trwa to około 2-3 tygodni.

Pamiętaj! Druga młodość zaczyna się z Clinic Vision!

Nie czekaj miesiącami w kolejce!
Umów się na zabieg już dziś!

lub