Kiedyś po ukończeniu 60 roku życia większość z nas prawdopodobnie usłyszy od lekarza okulisty diagnozę: „ZAĆMA”. To nic innego jak zmętnienie soczewki oka. Przyczyna mętnienia soczewki nie jest do końca poznana. Wiadomo, że związana jest z zaburzeniami metabolizmu soczewki. W wyniku tego procesu zmętniała soczewka utrudnia dotarcie światła do siatkówki oka, poprzez co widziany obraz jest zamglony i niewyraźny. Zaćmy nie można skorygować okularami ani szkłami kontaktowymi. Zaćma powoduje stopniowe pogarszanie się ostrości wzroku, aż do prawie całkowitej utraty widzenia.
Objawy w początkowym okresie powstawania zaćmy zależą od jej typu:
- Zmętnienie tylnej części torebki soczewki – upośledzenie widzenia jest większe w jasnym oświetleniu i przy patrzeniu z bliska.
- Zmętnienie środkowej części soczewki – upośledzenie widzenia w po wyjściu na zewnątrz w słoneczny dzień, względnie dobre widzenie z bliska.
- Zmętnienia zlokalizowane na obwodzie soczewki – złe widzenie o zmroku i w ciemnych pomieszczeniach.
Zaćma jest chorobą w pełni uleczalną. Jedyną skuteczną metodą leczenia jest zabieg operacyjny polegający na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu nowej. Nie należy odwlekać decyzji o usunięciu zaćmy. Oczekiwanie na całkowite zmętnienie soczewki grozi powikłaniami a operacja która staje się wtedy konieczna jest bardziej skomplikowana i nie zawsze pozwala na odzyskanie dobrego widzenia.